Sekite mus:

Alpakos – Pietų amerikietės, apsigyvenusios Lietuvoje

Alpakos

Alpakos – kupranugarinių šeimos žinduoliai. Gyvena bandomis, lengvai galima prisijaukinti. Supykusios alpakos gali spjaudytis atrytu skrandžio turiniu. Alpakų tėvynė – Pietų Amerika. Šiuo metu paplitusios ir Europoje, taip pat jau auginamos ir Lietuvoje. Atsparios šalčiui, dideliems temperatūros pokyčiams, todėl nėra sudėtinga jas auginti.

Alpakos auginamos vilnai arba puikiai gali papuošti Jūsų sodybą. Kerpamos tik vieną kartą metuose ir gaunama vos 3-4 kg vilnos. Alpakų vilna yra prabangos produktas – švelni, tvirta, šiltesnė nei avių vilna, neturi lanolino, todėl nesukelia alerginių reakcijų ir joje nesiveisia kandys ir dulkių erkutės. Turi didžiausią spalvų diapazoną – apie 22 atspalviai. Gaminiai labai vertinami dėl savo aukštos kokybės. Alpakos yra žolėdžiai gyvūnai, todėl puikiai nuėda žolę, jos neištrypia ir nepriteršia.

alpakos dargaiciai

Faktai apie alpakas

Alpakos Lietuvoje vis dar labai mažai žinomas egzotinis gyvūnas. Daugelis žmonių maišo alpakas su lamomis, galvoja, kad alpakos negali augti Lietuvoje. Štai įdomūs faktai apie šiuos draugiškus ir gražius gyvūnus.

 • Alpakos nėštumo periodas trunka 11,5 mėnesių.
 • Suaugusios alpakos ūgis siekia 81 – 99 cm.
 • Suaugusios alpakos svoris siekia 48 – 84 kg.
 • Alpakos gyvena 15 – 20 metų.
 • Alpakų vilna neturi lanolino, todėl tinka alergiškiems žmonėms.
 • Dėl lanolino nebuvimo alpakos vilnos ruošime nėra reikalinga aukšta temperatūra ar stiprūs cheminiai preparatai.
 • Suskaičiuojamos 22 alpakų vilnos spalvos.
 • Suri ir Huacaya – dvi alpakų rūšys. Huacaya yra daug labiau paplitusi.
 • Don Julio Barred buvo vienas pirmųjų alpakų augintojų. Alpakas auginti pradėjo 1940 metais Peru.
 • 1984 metais pirmosios alpakos iškeliavo į JAV ir Kanadą. Ši data laikoma alpakų populiarumo pradžia.
 • Alpakos neauga po vieną.
 • Alpakos yra protingi ir draugiški gyvūnai. Jas galima išmokyti įvairių komandų.
 • Vieno aro plote gali gyventi 4 – 6 alpakos.
 • Pagrindinis alpakos maistas yra žolė. Alpakų negalima peršerti.
 • Bandoje augančios alpakos gamtinius reikalus atlieka į krūvas, todėl jos auginamos ir privačių namų kiemuose.

Alpakų priežiūra

Susidomėjus alpakų auginimu iškyla labai daug klausimų. Kur pirkti alpakas? Kiek alpakų man reikia? Kaip jas prižiūrėti? Kokiomis ligomis jos serga? Kokios yra alpakų rūšys? Kokia alpakos kaina?

alpaka gyvunas

Jeigu norite įsigyti alpakų, kurios papuoštų sodybą, svarbiausias kriterijus yra grožis. Jums nereikia galvoti apie alpakos klasę, vilnos kokybę ar vaisingumą. Jeigu Jūsų tikslas alpakų vilnos gaminiai – svarbiausias kriterijus alpakų vilnos kokybė. Kurdami alpakų fermą turėtumėte pradėti nuo sveikų ir vaisingų patelių.

Norint įgyti žinių apie alpakų auginimą neužtenka tik paskaityti straipsnių internete. Mūsų alpakų fermos patirtis rodo, kad pradėti alpakų auginimą nuo labai jaunų alpakų ar tuoj gimdysiančių patelių yra sudėtinga. Rekomenduojame 3-4 mėnesius apisprasti su suaugusiomis alpakomis, jų elgesiu ir įpročiais. Alpakų jaunikliai nuo motinos atskiriami 6 mėnesių ir gali būti perkelti pas kitus alpakų augintojus.

Lietuviškos klimato sąlygos yra tinkamos augti alpakoms, tačiau žiema alpakoms reikalingas tvartelis. Vieno hektaro plote gali gyventi 20-25 alpakos. Alpakų ganimosi teritorijoje nereikia pjauti žolės, nes kaip ir avys, alpakos puikios „žoliapjovės“.

alpakiukas

Nors alpakos nėra gyvūnai, kuriems reikalingas pastovus žmonių dėmesys, tačiau joms reikalingi kasdieninė priežiūra – maitinimas, pasirūpinimas vandeniu, šukavimas. Jeigu turite laiko, alpakas galima išmokyti klausyti komandų. Alpakoms reikalinga ir periodinė sveikatos priežiūra – nagų karpymas, dantų apipjaustymas, vaistų davimas.