Sekite mus:

Alpakų gimdymas

Pradedantiesiems alpakų augintojams svarbu žinoti apie alpakos nėštumą ir alpakos naujagimio priežiūrą. Alpakos nėštumas trunka nuo 335 iki 365 dienų, nors užsienio literatūroje rašoma, kad alpakos dažniau gimdo šviesiu paros metu, tačiau dar nėra pakankamai informacijos apie gimimo laikus Lietuvoje.

Kad alpaka ruošiasi gimdyti, galite pastebėti iš šių požymių:

  • Padidėję speneliai,
  • Atsiskyrimas nuo bandos,
  • Streso ženklai, dažniau gulasi ir keliasi,
  • Dažniau tuštinasi,
  • Neateina ėsti su visa banda,
  • Ir aišku – pasirodo jauniklio pėda ar nosis

Alpakos patinėlius būtina atskirti nuo gimdyti besiruošiančių alpakos patelių. Alpakos gimdymas dažniausiai trunka iki 30 minučių. Jeigu gimdymas trunka ilgiau reikia žmogaus pagalbos. Jeigu per 15 minučių padedant žmoguialpaka nepagimdo, būtina kviesti veterinarą.  Per 6 val nuo pagimdymo, iš mamos turi pasišalinti placenta, dažniausiai ji pasišalina po valandos. Jeigu tai neįvyksta, kreipkitės į veterinarą.

Tik gimus alpakos jaunikliai įsitikinkite, ar jis tinkamai kvėpuoja, ar nosis nėra užkišta. Jeigu kvėpavimas yra sutrikęs, reikia paimti už kojų ir papurtyti, taip iš plaučių pašalinami skysčiai. Alpakos bamba tepama 7 % jodu, tai kartojama du kartus per pirmąsias 24 valandas.

Lietuvoje šaltuoju laikotarpiu tik gimusius jauniklius būtina tučtuojau nusausinti ir patalpinti šiltai.

Kai alpakos jauniklis jau sausas, pasverkite jį. Per pirmąją savaitę jauniklis kasdien turi priaugti apie 500 gramų, nors pirmąsias dvi dienas svoris gali net nukristi, tačiau po to jis turi pradėti augti.

Jeigu naujagimis yra mieguistas, pamatuokite jo temperatūrą, ji turėtų būti apie 37 laipsnius. Jei temperatūra mažesnė –šildykite jį rankšluosčiu. Galima šildyti ir plaukų džiovintuvu. Kai temperatūra normalizuosis, pamaitinkite naujagimį mamos pienu, labai svarbu, kad naujagimis kuo anksčiau gautų pirmojo pieno – krekenų, jei alpaka dėl kažkokių priežasčių negali maitinti naujagimio reikia duoti specialaus maisto mišinio skirto alpakoms. Maitinkite naudodami buteliuką.

Svarbiausia naujagimį išlaikyti šiltai ir reguliariai jį maitinti. Būtinai stebėkite jo temperatūrą, silpnesni naujagimiai sunkiau susidoroja su termoreguliacija.

Dažniausiai alpakų gimdymai praeina lengvai ir be komplikacijų. Susisiekite su mumis ir mes Jums detaliai papasakosime apie alpakos nėštumą ir gimdymą.